האם היעדר פעילות גופנית ולחץ דיאסטולי גבוה קשורים באיכות שינה גרועה בחולי יל"ד?

תאריך: 02/04/2020

מטרת המחקר שבוצע באתיופיה היתה לבדוק את השכיחות והגורמים שקשורים באיכות שינה גרועה בקרב חולי יל"ד במרכז רפואי אוניברסיטאי. המחקר מסוג "חתך" בוצע בקרב 279 (50.9% גברים) חולי יל"ד תוך מעקב של שנה וחצי. הנתונים נאספו מראיונות פנים אל פנים. איכות השינה נבדקה ע"י מדד פיטסבורג וניקוד של 5 או יותר אובחן כאיכות שינה גרועה. איכות שינה גרועה אובחנה בקרב 99 (35.5%). היעדר פעילות גופנית, לחץ דיאסטולי דרגה I או II נמצאו כחזאים עצמאיים כל אחד לאיכות שינה גרועה בחולי יל"ד.

Birhanu TE, Getachew B, Gerbi A, et al. Prevalence of poor sleep quality and its associated factors among hypertensive patients on follow up at Jimma University Medical Center. J Hum Hypertens. 2020 Mar 3. [Epub ahead of print]

הערת פרופ' יודפת

כשליש מאלו שרואיינו דיווחו על איכות נשימה גרועה. שליש מתוכם היו לועסי גת בו ה – Cathinon פועל על הסינפסות הקטכולאמינרגיות בהשפעה דומה לאמפטמינים וגורם להפרעות בהתנהגות כמו אופוריה, גריות יתר, חרדה, פעילות יתר, אי שקט ונדודי שינה.   פעילות גופנית מפחיתה את השפעת דום הנשימה בשינה ע"י שינוי במשקל הגוף, חיזוק שרירי הנשימה ושיפור תיפקוד הריאות וכל אלו אינם קיימים בשינה. אין לחוקרים הסבר משכנע מדוע דווקא לחץ דיאסטולי גבוה קשור באיכות שינה גרועה. הם מדווחים על ממצאים דומים במטה-אנליזה שבוצעה בסין. לא ניתן לקבוע סיבתיות מהיות מחקר זה מסוג "חתך".

כתיבת תגובה