האם לתזונת DASH אין כל קשר עם שינויים בלחץ הדם ועל ההיארעות של יל"ד?

עורך: פרופ' יודפת
תאריך: 03/11/2015

מטרת המחקר שבוצע בעוקבת Framingham Offspring היתה לבדוק את הקשר ארוך הטווח בתאום תזונת DASH עם מסלולי לחץ הדם וההיארעות של יל"ד בקרב 2,187 גברים ונשים (בגיל ממוצע בבסיס 52.5). הרכב התזונה ולחץ הדם נבדקו מ – 1991 ועד 2008 עם מעקב חציוני של 13.4 שנים. מדדי DASH (0 – תאום הכי גרוע ועד 10- תאום הכי טוב עם תזונת DASH) חושבו ע"י סיכום של 10 מרכיבים מכלכלת DASH שכללו פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, בשר רזה וחלבון מבוסס-ירק. כל העיבודים תוקננו לגיל, מגדר, עישון, היסטוריה של סוכרת, BMI ופעילות גופנית. בסה"כ עלה לחץ הדם הסיסטולי ב – 0.34 ממ"כ והדיאסטולי ב – 0.10 ממ"כ לשנה. כל עליית יחידה אחת של מדד DASH העלתה באופן מתון ומובהק את לחץ הדם הסיסטולי ב – 0.054 ממ"כ/שנה. לא נמצאו כל קשרים בתאום בין תזונת DASH ולחץ הדם הדיאסטולי או ההיארעות של יל"ד.

Jiang J, Liu M, Troy LM, Bangalore S, et al. Concordance with DASH diet and blood pressure change: results from the Framingham Offspring Study (1991-2008).
J Hypertens. 2015 33:2223-30.

הערת פרופ' יודפת
במחקר העוקבה הנוכחי ארוך הטווח שנערך בפרמינגהם בו נכללו אנשים בגיל הביניים ברובם מהגזע הלבן לא נמצא כל תיאום ישיר בין שינויים בלחץ הדם או לבין ההיארעות של יל"ד. תוצאה מנוגדת זאת נובעת כנראה ממעקב אחרי חיי היום יום של המשתתפים ללא כל התערבות תזונתית כל שהיא בעוד שבמרבית המחקרים הקודמים או שהיו התערבותיים או שבהם נבדקו מרכיבים בודדים של תזונה זאת בעוד שבמחקר הנוכחי נבדקו כל עשרת המרכיבים של תזונת DASH. גם במחקר עוקבה דומה שבוצע במסגרת Iowa Women’s Health לא נמצא כל תיאום של תזונת DASH עם היארעות של יל"ד. מספר נוסף של מחקרים אינם תומכים בקשר בין תזונת DASH ל היארעות של יל"ד אם כי בכל אחד מהם השתמשו בכמה מרכיבים של תזונה זאת. השאלה המתעוררת היא האם לתזונה ים תיכונית שדומה לתזונת DASH יש השפעה כל שהיא? Cochrane Database Syst Rev שפורסמה בשנת 2013 היתה המסקנה שאין עדיין מספיק נתונים להראות השפעת תזונה זאת על הסיכון הקרדיולוגי אם כי ב – 3 מחקרים נמצאה השפעה על ירידה בהיארעות של יל"ד. כמו בכל המחקרים שאני מביא אני מציין שיש להתייחס בזהירות למחקרים שמבוססים על שאלונים ודבר זה נכון גם לגבי מחקר זה.

כתיבת תגובה