האם טיפול בגלולה אחת שמכילה 3 מינונים נמוכים של תרופות ליל"ד עדיף על הטיפול הרגיל באיזון לחץ הדם?

עורך: פרופ' יודפת
תאריך: 31/03/2018

בכנס 2018 של הקולג' הקרדיולוגי האמריקאי הוצגו תוצאות של מחקר TRIUMPH שנערך בסרי לנקה ומטרתו היתה לבדוק האם טיפול בגלולה אחת שמורכבת מ –3 מינונים נמוכים של תרופות ליל"ד יביא לאיזון טוב של לחץ הדם בהשוואה לטיפול הרגיל. השתתפו במחקר 700 אנשים (גיל ממוצע 56, 58% נשים) עם ממוצע לחץ דם של 154/90 ממ"כ. כמחציתם לא קיבלו כל טיפול קודם ליל"ד, 32% סבלו מסוכרת או מחלת כליות כרונית. בהקצאה אקראית הם חולקו או לטיפול הרגיל או לגלולה המשולשת (טלמיסרטן 20 מ"ג, אמלודיפין 2.5 מ"ג וכלורתאלידון 12.5 מ"ג). נקודת הסיום הראשונית היתה שיעור החולים שיגיעו ליעד של 140/90 ממ"כ או פחות (130/80 ממ"כ או פחות בחולי סוכרת ומחלת כליות כרונית) במשך 6 חודשים. היעד הושג בקרב 59.5% ע"י הטיפול המשולש לעומת 55.3 בבקרה (שיעור הסיכון המובהק של 1.12). ההבדל הכללי היה פחות 9.8 ממ"כ בסיסטולי ופחות 5 ממ"כ בדיאסטולי בקבוצת הטיפול המשולש. לא נמצא כל הבדל בשיעור תופעות הלוואי או בנשירה בין שתי הקבוצות.

Webster R, et al. American College of Cardiology (ACC) 2018, Annual Scientific Session Orlando, Florida. Presentation 408-14.  Presented March 12, 2018.

הערת פרופ' יודפת

לא פעם אני מתחיל טיפול בחולה יל"ד ע"י טיפול בגלולה אחת שמורכבת ממינון נמוך של ARB ומינון בינוני של CCB גם באלו עם יל"ד לא גבוה במיוחד. הסיבה העיקרית היא רצוני לשלב תרופות שמשפיעות על שני מנגנונים אפשריים של יל"ד. איני מתחיל בתרופות המשולבות ACEI או ARB עם הידרוכלורתיאזיד (HCTZ) בגלל ההשפעה הקטנה ביותר של תרופה זאת. בדיון התקיים לאחר הצגת המחקר בכנס ציין Messerli ש – HCTZ היא בעלת טווח קצר ואחת מהתרופות החלשות ביותר לטיפול ביל"ד. הרעיון במחקר הנוכחי של שילוב 3 תרופות במינון נמוך (במקום לטפל בתרופה אחת, להעלות את המינון וללא הצלחה באיזון להתחיל בתרופה נוספת) הוא מצויין הן מבחינת ההיענות לטיפול והן מבחינת האפשרות לאזן את לחץ הדם מהר יותר מאשר בטיפול הרגיל. הטיפול הדיורטי בכלורתאלידון מעלה את יעילות ההשפעה הדיורטית אבל לצערי אינו קיים בארץ כמו הטלמיסרטן שלדעתי היא תרופת ה – ARB הטובה ביותר גם שפרט לחסימת האנגיוטנסין הוא פועל כמודולאטור של PPAR-γ שהוא ווסת מרכזי של האינסולין והמטבוליזם של הגלוקוזה ויכול להוסיף להגנה כנגד הנזק הואסקולרי והכלייתי בסוכרת ובמחלה CV. איני יודע מדוע תרופה זאת אינה בארץ. התרופה הדיורטית שהיא שוות ערך בכושרה בדיורטי לכלורתאלידון היא אינדפאמיד. אני תומך מאד ביצירת גלולה משולשת גם בארץ למרות שבדיון דעתו של Bakris היתה שונה בציינו שקשה להתרגל לצורת טיפול זה ולכן אינו חושב שלפחות בארה"ב לא ייצרו גלולה כזאת.

כתיבת תגובה