האם טיפול ב – firibastat שהוא מעכב אמינופפטידאזה מסוג A הוא אחד הפתרונות לטיפול ביל"ד עמיד לטיפול?

תאריך: 31/05/2019

מטרת המחקר שבוצע בארה"ב היתה לבדוק את היעילות והבטיחות של firibastat – המעכב הראשון של אמינופפטידזה מסוג A שמונע המרה של אנגיוטנסין -2 במוח לאנגיוטנסין-3 בהורדת לחץ הדם באוכלוסייה מגוונת עם יל"ד בסיכון גבוה. נכללו במדגם 256 חולי יל"ד עם משקל עודף או השמנה שכללו 54% שחורים והיספניים במחקר רב-מרכזי, פתוח בשלב II שלאחר שבועיים של wash-out טופלו ב –  firibastatלמשך 8 שבועות (250 מ"ג פעמיים ביום לשבועיים ואח"כ 500 מ"ג לשבועיים). לחץ הדם נמדד אוטומטית במרפאה והיה גבוה מ – 140/90 ממ"כ. HCTZ במינון של 25 מ"ג הוסף לאחר חודש אם לחץ הדם היה שווה או מעל 160/110 ממ"כ. נקודת הסיום הראשונית היתה השינוי בלחץ הסיסטולי לאחר טיפול של 8 שבועות. נקודת הסיום השנייה היתה השינוי בלחץ הדיאסטולי, ממוצע לחץ הדם במשך 24 שעות ב – ABPM והבטיחות.  הטיפול ב – firibastat הוריד את הלחץ הסיסטולי באופן מובהק ב – 9.5 ממ"כ ואת הדיאסטולי באופן מובהק ב – 4.2 ממ"כ. רק 25% מהמשתתפים נזקקו להוספת HCTZ. הורדה מובהקת של לחץ הדם נמצאה בכל תתי הקבוצות ללא כל קשר לגיל, מגדר, BMI וגזע. נמצאה ירידה מובהקת בלחץ הסיסטולי של 10.2 ממ"כ בשמנים, ירידה מובהקת של 10.5 ממ"כ בשחורים וירידה מובהקת של 8.9 ממ"כ באלו שאינם שחורים. תופעות הלוואי השכיחות היו כאב ראש (4%) ותגובה בעור (3%). לא דווח על אנגיואדמה. לא נמצאו כל שינויים ברמות האשלגן, הנתרן והקראטינין.

Ferdinand KC, Balavoine F, Besse B, et al; NEW HOPE Investigators. Efficacy and safety of firibastat, a first-in-class brain aminopeptidase A inhibitor, in hypertensive overweight patients of multiple ethnic origins. A phase 2, Open-Label, multicenter, dose-titrating study. Circulation. 2019 Apr 24. [Epub ahead of print]

הערת פרופ' יודפת

ההערכה בארה"ב היא שאיזון לחץ הדם בכלל האוכלוסייה הוא נמוך מ – 50%. יל"ד מתפתח בשחורים מוקדם יותר, הוא חמור יותר ועם תחלואה ותמותה גדולה יותר מאשר בלבנים. שחורים גם מגיבים פחות למעכבי האנזים המהפך ולחסמי קולטני האנגיוטנסין. הסיבות לקושי באיזון בשחורים נובעות כנראה מהשמנה, מרגישות מוגברת למלח ומרמה נמוכה של רנין. תוצאות מחקר זה מראות שטיפול ב – firibastat מוריד באופן מובהק את לחץ הדם בכל סוגיו וצורות מדידותיו בעיקר בשחורים אבל גם בלא שחורים. ראיות מחקריות מראות שבמוח קיימת מערכת RAS תיפקודית שמפקחת על התיפקוד ה – CV ועל ההומאוסטזה של נוזלי הגוף. פעילות יתר של ה – RAS המוחי ובעיקר של האמינופפטידזה A המוחית, שהיא מטלופרוטיאזה של אבץ קשורת-ממברנה שמעורבת בהמרת אנגיו-II לאנגיו-III יש תפקיד בהתפתחות ותחזוקת לחץ הדם הגבוה במודלים של חיות. במודלים אלו מרסנת אנגיו-III את גירוי הטונוס ומעכבת את פעילות האמינופפטידזה A ועל ידי כך מורידה את לחץ הדם. firibastat הוא מעכב ספציפי של האמינופפטידזה A  שחודר למוח ע"י רדוקטאזה מוחית ומעכב את פעילות האמינופפטידזה A, חוסם את יצירת האנגיו-III  ומוריד את לחץ הדם בחולדות היפרטנסיביות עם רגישות למלח ועם רמה נמוכה של רנין שמגיבות חלש מאד לחסמי RAS הסיסטמיים. טיפול זה גם בחיות וגם בבני אדם מתנדבים היה ללא כל שינוי במהירות הדופק. תוצאות המחקר הניסויי הנוכחי מצריכות תכנון של מחקר גדול יותר, אקראי ומבוקר כדי לבדוק השפעת הוספת firibastat כתרופה נוספת לתרופות הקיימות לטיפול בחולי יל"ד שעמידים לטיפול.

כתיבת תגובה