האם דום נשימה בשינה אפילו בצורה קלה מעלה את הסיכון ליתר לחץ דם?

עורך: פרופ' יודפת
תאריך: 30/06/2017

מטרת 2 המחקרים שנערכו בארה"ב והוצגו בכנס 31st Annual Meeting of the Associated Professional Sleep Societies בבוסטון היתה לבדוק השפעת דום נשימה קל-עד-בינוני על הסיכון להתפתחות יל"ד וסוכרת בקרב עוקבה אקראית מהקהילה של 1,741 משתתפים. ההיארעות של יל"ד וסוכרת לאחר מעקב של 10 שנים נבדקה באנשים שסבלו בבסיס ממדד אפניאה-היפופניאה נמוך מ – 30 ללא יל"ד (787) או ללא סוכרת (1250). דום נשימה קל הוגדר כמדד אפניאה-היפופניאה בין 5 ל – 14.9 ומתון מ – 15 עד 29.9 אירועים בשינה. שיעור היארעות של יל"ד היה 25.2 ושל סוכרת 10.2%. בעיבוד מתוקנן רב-מישתנים נמצא שדום נשימה קל ומתון גם ללא תסמינים היה קשור בסיכון מוגבר ליל"ד (יחס סיכון מובהק של 4.35 בדום נשימה קל ו – 3.8 בדום נשימה מתון. הקשר בין דום נשימה ליל"ד היה חזק יותר ומובהק באנשים צעירים לעומת קשישים. לעומת זאת, לא נמצא כל קשר בין דום נשימה קל לעליית הסיכון לסוכרת אבל דום נשימה מתון היה קשור ביחס סיכון מובהק של 2.78.

SLEEP 2017: 31st Annual Meeting of the Associated Professional Sleep Societies.  June 03 – 07, 2017 Boston, Massachusetts. Abstracts 0424 and 0426. Presented June 5, 2017.

הערת פרופ' יודפת
המחקר הנוכחי תורם לוויכוח הקיים לגבי השאלה האם לדום נשימה בשינה יש השפעה על גורמי הסיכון למחלות CV כמו יל"ד וסוכרת ואם כן, האם טיפול ב – CPAP יכול להוריד את הסיכון ה – CV. אחת הסיבות לויכוח הקיים היא השאלה באיזו מידה חולים אלו משתמשים אם בכלל ב – CPAP ואם כן, למשך כמה שעות במשך השינה. בחלק לא קטן של מטופלי אני מוצא ב – ABPM שינויים בלתי תקינים בדפוסי השינה כמו יל"ד, nondipping או גם reverse dipping ואת אלו עם נחירות בלילה ועם שינויים חריגים מאד בדפוסי לחץ הדם בשינה אני מפנה למבחן שינה. שיעור לא קטן מהם סובל מדום נשימה חסימתי בשינה בדרגה מתונה עד חמורה. שיעור אלו שמוכנים להשתמש ב – CPAP אינו גדול וגם שיעור אלו שמפסיקים את הטיפול אינו קטן. לחוקרים אין הסבר מדוע משפיע דום נשימה קל משפיע רק על הסיכון ליל"ד ומדוע הסיכון לסוכרת מופיע רק בדום נשימה מתון. לא ברור גם מדוע הסיכון ליל"ד הוא גדול יותר בדום נשימה קל מאשר במתון. במחקר נוסף שהוצג באותו כנס נבדקו 31 אנשים עם משקל עודף ועם דום נשימה מתון-עד-חמור שמשתמשים באופן קבוע ב – CPAP ונבדקו גם במשך 2 לילות במעבדת שינה – לילה אחד עם CPAP והשני בלעדיו. כל 20 דקות נלקחה גם דגימת דם. דום הנשימה חזר בלילה ללא שימוש ב – CPAP ובדם נמצאה רמת נמוכה של חמצן, עלייה בחומצות השומן, הגלוקוזה והקורטיזון, השינה היתה מופרעת ונמצאה עלייה במהירות הדופק ובלחץ הדם  כולל מדד לקשיות העורקים. בכל טוב ויפה מבחינה מחקרית אבל על ההשפעה לטובה על לחץ הדם קיימות כבר תוצאות חיוביות, אין כל מחקר שהראה שטיפול בדום נשימה מונע התפתחות של סוכרת וגם המחקרים על ההשפעה ה – CV מניבים תוצאות מנוגדות.

כתיבת תגובה