האם תרגולים אארוביים משפרים את תיפקוד האנדותל בחולי יל"ד? מטה-אנליזה

תאריך: 04/11/2018

מטרת המטה-אנליזה שבוצעה ע"י חוקרים מברזיל ומארה"ב היתה להעריך את היעילות של תרגול אארובי בחולי יל"ד. נכללו מחקרים אקראיים ומבוקרים במבוגרים עם יל"ד שעברו אימוני תרגול במשך לפחות 4 שבועות ויותר ונקודת הסיום הראשונית היתה ההשפעה על תיפקוד האנדותל שנמדד ע"י הרחבה תלויית-זרימה (flow-mediated dilatation – FMD). נכללו 5 מחקרים שכללו 362 משתתפים (252 תרגול ו – 110 בקרה, בגיל ממוצע 59.3 עם טווח בין 52 ל – 67.2). ההערכה הממוצעת של המשתתפים הדגימה עלייה מובהקת של 45% ב – FMD לאחר אימונים תרגוליים לעומת הבקרה. כל המחקרים אופיינו ע"י שונות מובהקת.

Pedralli M, Eibel B, Waclawovsky G, et al. Effects of exercise training on endothelial function in individuals with hypertension: a systematic review with meta-analysis, J Am Soc Hypertens. 2018 Sep 26. [Epub ahead of print]

הערת פרופ' יודפת
כידוע, לאנדותל יש תפקיד מרכזי בוויסות לחץ הדם. עלייה קטנה (1%) בתיפקוד האנדותליאלי (ע"י הרחבה תלויית-זרימה) יכולה להוריד את התוצא ה – CV סביב 13% בחולי יל"ד. תרגול אארובי מתון משפר את ההרחבה תלויית-זרימה בחולי יל"ד אבל מידת השיפור אינה ברורה. ממצאי מחקר זה מראים שתרגול אארובי משפר את ההרחבה תלויית-זרימה ב – 45% עם רווח בר-סמך של 95% בחולי יל"ד. במחקרים קודמים נמצא שכל עלייה של 20 ממ"כ בלחץ הדם הסיסטולי קשורה בירידה של 0.62% בהרחבה תלויית-זרימה במיוחד בגלל זרימה פולסטיבית וכתוצאה מכך להתפתחות של טרשת העורקים. לאנדותל יש תפקיד מרכזי בוויסות לחץ הדם וזרימת הדם ע"י ויסות נמשך של הטונוס הווסקולרי, והתערבויות שיכולות לשפר מצב זה יכולות להוריד את התוצא ה – CV. תרגול אארובי סדיר יכול להחליש את הנזק בהרחבה תלויית-זרימה בחולי יל"ד. מאמץ גזירה הוא הגירוי העיקרי לאנדותל להעלות את הזמינות הביולוגית של NO וניתן להניח שמאמץ גזירה גדול יותר יחסית בגלל תרגול נמרץ בהשוואה לתרגול מתון יכול להגביר את יצירת ה – NO עם תגובה אנדותליאלית גדולה יותר. תרגול סביר יכול גם לשפר את המטבוליזם של השומנים והגלוקוזה ושל גורמים נוירו-הורמונליים. את התגובה ההדדית של ההסתגלויות הווסקולרית והורדת לחץ הדם לאחר תרגול אארובי יש לחשוף הלאה כדי להבין טוב יותר איך הם קשורים אחד בשני. נצטרך גם להוציא מסקנה סופית לממצאי מטה-אנליזה זאת היות והרווח-בר-סמך (CI) של 95% מראה משמעות גבולית בלבד של התוצאות.

פורסם בקטגוריה סקירה חודשית , מאת מערכת החברה ליתר לחץ-דם בישראל.

כתיבת תגובה