האם פנוטייפ של לחץ דם "בריא" קשור בתוחלת חיים ארוכה במשפחות?

עורך: פרופ' יודפת
תאריך: 31/08/2017

מטרת המחקר האמריקאי היתה לבדוק את ההשערה שפנוטייפ שהוגדר על ידם כלחץ דם "בריא" הוא גם משפחתי ולנסות לזהות גורמים שקשורים בפנוטייפ זה. החוקרים פיתחו פנוטייפ של לחץ דם "בריא" ב – Long Life Family Study – עוקבה של 2 דורות של משפחות שנבחרו בגלל תוחלת חיים ארוכה. משתתפים מתוך דור של צאצאים (2,211 בגיל 32-88) סווגו כבעלי לחץ דם "בריא" אם ציון תקן Z לאחר תיקנון לגיל ומגדר היה בין -1.5 ל -0.5. (סיווג זה נקבע אם לחץ הדם הסיסטולי היה נמוך מהממוצע לגיל ומגדר אבל לא נמוך מדי לעומת חולי יל"ד מטופלים עם אותו ציון של תקן Z שסווגו כאלו שאינם מתאימים לפנוטייפ של לחץ דם "בריא"). משפחות של לפחות 2 צאצאים (419 משפחות) סווגו כמתאימים לפנוטייפ לחץ דם "בריא" אם לפחות 2 או לפחות 50% מהצאצאים שלהם ענו לקריטריונים של לחץ דם "בריא". בין 2,211 צאצאים, נמצאו 476 (21.5%) שענו על הקריטריונים של פנוטייפ יל"ד "בריא". בדיקה של 419 משפחות הראו שרק 44 (10.5%) ענו על הקריטריונים של פנוטייפ יל"ד "בריא". גם הצאצאים וגם בני משפחה ממשפחות עם לחץ דם "בריא" ביצעו מבחנים נוירו-פסיכולוגיים טובים יותר שדרשו תיפקודי קשב או ביצוע מסובכים בהשוואה לצאצאים או בני משפחה מהמשפחות האחרות. שיעור גדול יותר של משפחות עם פנוטייפ לחץ דם "בריא" התאימו להגדרת American Heart Association (AHA) של בריאות קרדיו-וסקולרית אידיאלית (הקריטריונים הדרושים: ללא עישון או הפסקה מעל שנה, BMI מתחת ל – 25, קיימת פעילות גופנית לפחות 150 דקות בשבוע בעצמה בינונית או לפחות במשך 75 דקות בעצמה נמרצת, רמת כולסטרול ללא טיפול פחותה מ – 200 מ"ג, לחץ דם פחות מ – 120/80 ממ"כ ללא טיפול ורמת גלוקוזה בצום ללא טיפול מתחת ל – 100 מ"ג. בנוסף, תזונה עשירה בפירות, ירקות, דגים, סיבים, אגוזים, קטניות, זרעים ומינימום צריכת מלח, משקאות מסוכרים, בשר מעובד ושומן רווי) לעומת משפחות ללא פנוטייפ זה (10.8 לעומת 3.8% בעיקר בגלל לחץ הדם גבוה, עישון ומרכיבי BMI).

Marron MM, Singh J, Boudreau RM, et al. A novel healthy blood pressure phenotype in the Long Life Family Study. J Hypertens. 2017 Aug 23. [Epub ahead of print]

הערת פרופ' יודפת

במחקר הנוכחי נמצא שלחץ דם "בריא" אינו קיים במידה גדולה בקרב משפחות עם תוחלת חיים ארוכה – רק 10.5% מהמשפחות ענו לקריטריונים של לחץ דם "בריא". בקרב משפחות אלו נמצא ששיעור גדול יותר של צאצאים ענו לקריטריונים של AHA של בריאות CV אידיאלית בהשוואה לצאצאים של המשפחות האחרות (בעיקר יל"ד, עישון והשמנה). משתתפים בדור הצאצאים או השושלת ממשפחות עם לחץ דם "בריא" ביצעו טוב יותר ובאופן מובהק מבחנים שמדדו יכולות קוגניטיביות מרובות וגם היו בעלי תיפקוד ביצועי טוב יותר בהשוואה לאחרים. למשפחות עם בריאות CV אידיאלית יש תוחלת חיים ארוכה יותר. הגישה לציון תקן Z לאחר תיקנון כדי לסווג לחץ דם "בריא" שהיה נמוך מ – 120 ממ"כ בנשים בגיל 63 או בצעירות יותר ובגברים בגיל 59 או צעירים יותר. לאור תוצאות מחקר Atherosclerosis Risk in Communities ה – AHA משתמשת כערך יחיד של מתחת ל – 120 ממ"כ במבוגרים ללא כל הפרעה בתיפקוד עם נקודת שפל לתמותה של 110 ממ"כ בעוד שבמחקר הנוכחי נמצא שצאצאים בגילאי ה – 80 יכולים להיות מסווגים כבעלי לחץ דם "בריא" גם אם לחץ דמם הוא מעל נקודת החיתוך של 120 ממ"כ עם ערכים שנעים בין 115 ל – 140 ממ"כ או עם לחץ דם דיאסטולי בין 80-85 ממ"כ למרות שלפי הגדרת AHA לחץ זה צריך להיות מתחת ל – 80 ממ"כ. המסקנה העיקרית ממחקר זה היא שללחץ דם "בריא" יש מסלול ותרומה ייחודית לאריכות חיים.

כתיבת תגובה