האם אין כל הבדל בין סוגי התרופות להורדת לחץ דם בהשפעתם על האירועים ה – CV? מטה-אנליזה

תאריך: 01/03/2020

מטרת המטה-אנליזה שבוצע ע"י חוקרים מארה"ב היתה לבדוק אילו סוגי תרופות ליל"ד נמצאו כקשורים בהורדת האירועים ה – CV הראשונים. נכללו מחקרים אקראיים שבדקו את השפעת סוגי התרופות השונות (ACEIs, CCBs (דיהידרופירידינים ולא דיהידרופירידינים), חסמי ביטא, ARBs ודיורטיקה) שדיווחו על תוצאים CV סלקטיביים כולל תמותה CV, אוטם שריר הלב, שבץ מוחי ורה-וסקולריזציה עם לפחות 6 חודשי מעקב. נמצאו 46 מחקרים מתאימים (248,887 משתתפים בגיל ממוצע 65.5, 52% גברים). בעיבודים נמצא  של – ACEIs, CCBs דיהידרופירידינים ותיאזידים היתה השפעה דומה בהורדת כלל האירועים ה – CV (25%), תמותה CV (20%) ושבץ מוחי (35%) שבהשוואה לפלצבו.  נמצא ש- ACEIs היו היעילים ביותר בהורדת הסיכון לאוטם שריר הלב (28%) ודיורטיקה היו עם ההשפעה הגדולה ביותר על מניעת הרה-וסקולריזציה (33%). בעיבוד נוסף נמצא, שכל הורדה של 10 ממ"כ בלחץ הסיסטולי ו – 5 ממ"כ בדיאסטולי היתה קשורה בהורדה מובהקת של תמותה CV, שבץ מוחי וכלל האירועים ה – CV.

Comparison of Cardiovascular Events Among Users of Different Classes of Antihypertension Medications: A Systematic Review and Network Meta-analysis. JAMA Netw Open. 2020 Feb 5;3:e1921618.

הערת פרופ' יודפת

במטה-אנליזה נמצא שכל התרופות העיקריות לטיפול ביל"ד כולל מעכבי ACE, ARBs, CCBs דיהידרופירידינים, חסמי ביטא ודיורטיקה יעילים בהורדת האירועים ה – CV בהשוואה לפלצבו. יתרה מכך, מעכבי ACE בהשוואה ליתר סוגי התרופות נראים כתרופת הבחירה למניעת אוטם שריר הלב ודיורטיקה כתרופת הבחירה למניעת רה-וסקולריזציה. ההבדלים בין סוגי התרופות השונים הם בדרך כלל מועטים מבחינת השפעתם על הורדת האירועים ה – CV. ממצאי מטה-אנליזה זאת מצביעים אמנם על השפעה ייחודית טובה יותר של ACEs ודיורטיקה אלא שתוצאות אלו יכולות להשתנות ע"י פילוח לגיל, מגדר, גורמי סיכון, מחלות נלוות ולחץ הדם בבסיס שלא נבדקו במטה-אנליזה זאת כפי שלא נבדקה השפעת השילוב של יותר מתרופה אחת. לא מצאתי קשר בין הורדת לחץ הדם של כל תרופה והחוקרים מביאים רק נתונים על הורדת לחץ הדם הכללי של כל המחקרים (ירידה של 18.0 בלחץ הסיסטולי ו- 10.1 בדיאסטולי). במחקר ACCONPLISH נמצא ששילוב של ARB/CCB היה יעיל יותר בהורדת שיעור האירועים ה – CV לעומת הורדה דומה של לחץ הדם ע"י שילוב של ARB/דיורטיקה. במחקר הקודם נמצא שלאמלודיפין יש השפעה ממושכת יותר מכל סוגי התרופות האחרות והשאלה היא האם יתרון זה מתורגם גם לתוצאים CV טובים יותר?

פורסם בקטגוריה סקירה חודשית , מאת מערכת החברה ליתר לחץ-דם בישראל.

כתיבת תגובה