האם ביצועה של גל הפעימה בחיי היום יום יכול להעריך את הבריאות הואסקולרית באנשים עם סיכון למחלה CV? דיווח ראשון מהמחקר הבין לאומי VASOTENS

תאריך: 03/10/2019

מסד הנתונים הבין לאומי VASOTENS הוא מאגר של ABPM מבוסס על דיווח טלאומטרי מ – 10 מדינות ברחבי העולם ומאפשר הערכה של מספר סמנים ביולוגיים וסקולריים באנשים עם סיכון CV. הדיווח של מחקר זה הוא מ – 1,200 משתתפים שחולקו בהתאם למספר קטיגוריות של סיכון. הממצאים האישיים כללו ממוצעי לחץ הדם הסיסטולי הברכיאלי והאאורטלי, הדיאסטולי, מהירות גל הפעימה ואינדקס האוגמנטציה. כל המדדים האלו היו מוגברים בקשישים (רק הלחץ הסיסטולי) ובאלו עם יל"ד. לחץ הדם ומהירות גל הפעימה היו נמוכים יותר בנשים בעוד שמדד האוגמנטציה היה גבוה יותר בנשים. מהירות גל הפעימה היתה מוגברת אבל לחץ הדם לא השתנה במקרים עם התסמונת המטבולית.

Omboni S, Posokhov I, Parati G, et al; VASOTENS Registry Study Group. Ambulatory blood pressure and arterial stiffness web- based telemonitoring in patients at cardiovascular risk. First results of the VASOTENS (Vascular health ASsessment Of The hypertENSive patients) Registry. J Clin Hypertens (Greenwich). 2019;21:1155-1168.

הערת פרופ' יודפת

קשיות עורקים היא גורם סיכון עצמאי לאירועים, לתחלואה ותמותה CV. ההנחיות כיום ממליצות לבצע את בדיקת מהירות גל הפעימה להערכת נזק לאברי מטרה בחולי יל"ד. במחקר הנוכחי נמצא שמהירות גל הפעימה ואינדקס האוגמנטציה היו חזאים חזקים ועצמאיים לאירועים CV ללא כל קשר ללחץ הדם. כצפוי, ערכי מהירות גל הפעימה היו גבוהים יותר בחולי יל"ד אלא שהם יורדים בלילה וירידה זאת היתה פחות בולטת באלו עם סיכון גבוה כולל קשישים, גברים ובאנשים עם התסמונת המטבולית. nondipping היה קשור בעקביות באירועים CV. לא ברור האם לירידה המופחתת במהירות גל הפעימה בלילה יש השפעה על הסיכון ה- CV. במחקר קטן עם 170 אנשים עם המודיאליזה נמצא שמהירות גל הפעימה במשך 48 שעות היתה קשורה באופן עצמאי בתחלואה CV. נחכה להמשך הדיווחים של מעקב עולמי זה.

כתיבת תגובה