האם הטיפול באנלוגים של GLP-1 ובמעכבי SGLT-2 מומלץ לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2 שאינם מאוזנים ועם יל"ד עמיד לטיפול?

תאריך: 30/12/2019

מטרת מאמר הקונצנזוס של ה- European Society of Hypertension Working Group On Obesity, Diabetes and the High-risk Patient מתייחס לטיפול בשתי משפחות התרופות החדשות בחולי סוכרת מסוג 2, שסובלים בעיקר מהשמנה אבל גם מיל"ד. הם מציינים שהגישה החדשה לשימוש במשפחות תרופות אלו מסייעת לא רק לאיזון סוכרת מסוג 2 אבל גם להורדה במשקל ולחץ הדם ולשיפור ההפרעה של כבד שומני שאינו מאלכוהול להורדת  הסיכון ה – CV והתמותה ולכן חשיבותם בטיפול באנשים שמנים עם יל"ד וסוכרת מסוג 2.

Kotsis V, Jordan J, Stabouli S, et al. Cardiovascular, renal and liver protection with novel antidiabetic agents beyond blood glucose lowering in type 2 diabetes: consensus article from the European Society of Hypertension Working Group on Obesity, Diabetes and the High-risk Patient. J Hypertens. 2019 Nov 20. [Epub ahead of print]

הערת פרופ' יודפת

במחקרים האחרונים שעוסקים יותר במניעת הסיכון ה – CV מעבר לאיזון בחולי סוכרת מסוג 2 נמצא שאנלוגים של GLP-1 ומעכבי SGLT-2 מורידים במשקל ותורמים ללא ספק להורדת הסיכון ה – CV בחולי סוכרת מסוג 2 עם השמנה מעבר לאיזון הסוכרת ולחץ הדם הסיסטולי. מכאן, המחשבה שתרופות אלו יכולות להיות יעילות באיזון חולי סוכרת שמנים עם יל"ד שאינו מאוזן או שהוא עמיד לטיפול. אין עדיין מספיק מחקרים קליניים לאישור הנחה זאת. אין עדיין כל מידע על השפעות תרופות אלו על שמנים ללא סוכרת וללא יל"ד ומהם הפרמטרים ההמודינמיים והמטבוליים של משפחות תרופות אלו באנשים עם השמנה בלבד. בשלב הנוכחי  קיימות ראיות שלשתי משפחות תרופות אלו יש השפעה חיובית על מניעת הסיכון ה – CV והורדת נקודות הסיום הקשות במחקרי מניעה שניונית ומניעת אי ספיקת לב ונקודות סיום כלייתיות במחקרים במניעה ראשונית.

כתיבת תגובה