משוב מצוין מהנציגים שלנו בבית הספר האירופאי ללחץ דם

ידידי היקרים,

החברה ללחץ דם שלחה במימון משולב עם החברה האירופאית ליל"ד שני נציגים שסיימו השתלמות עמיתים בלחץ דם, ללימודי-עילית בבית הספר ללחץ דם שהתקיים באיטליה במהלך ספטמבר 2016.

זו אחת הפעילויות שמצדיקות כל שקל שהשקענו בדור הצעיר, וזה נדבך חשוב במימוש חזון החברה למלחמה ברוצח השקט בארץ.

ההשתלמות הייתה מצוינת, ואני שמח להעביר לכם את התרשמותם:

ד"ר ואסים רוק, המרכז הרפואי העמק:

"את ההתמחות שלי ביתר לחץ דם עשיתי ביחידה ליתר לחץ דם בבית החולים תל-השומר בין השנים 2012 ל 2013 תחת שני מורים גדולים בתחום, פרופסורים אהוד גרוסמן ויהונתן שרעבי. בהמשך הקמתי את המרפאה ליתר לחץ דם בבית חולים העמק. היו לי הזדמנויות שונות מאז להשתתף בבית ספר ליתר לחץ דם של החברה האירופאית ליתר לחץ דם (ESH) אך דחיתי את ההצעה של מורי שוב ושוב מתירוצים שונים. השנה בהתקרבותי לגיל "המופלג" של ארבעים הבנתי כי ייתכן שזו ההזדמנות האחרונה להשתתף בבית ספר מאחר וההזמנה פתוחה לרופאים מתחת לגיל ארבעים בלבד. כמו כן, מאחר והתמקדתי יותר בעשיה מאשר בלמידה בשנים שעברו מאז סיום ההתמחות ביתר לחץ דם החלטתי שזו הזדמנות יוצאת מהכלל לרענן את הידע שלי.

בית הספר התקיים בעיירה האיטלקית המקסימה זנזאנו (Desenzano del Garda) על גדות אגם גארדה (Garda) בצפון איטליה. כל מדינה חברה ב- ESH שלחה שני נציגים וסה"כ היו כשישים רופאים ממדינות אירופאיות וים תיכוניות שונות מנורבגיה בצפון ועד לישראל בדרום. החברה האירופאית לא חסכה באמצעים וסיפקה  למשתתפי בית הספר אירוח על בסיס full board בבית מלון חמישה כוכבים. בית הספר ארך שבוע ולוח הזמנים היה צפוף. ההרצאות התחילו בשעה שמונה בבוקר והסתיימו בשעה שש בערב. המרצים היו ממובילי התחום ממדינות אירופה השונות. התוכנית סקרה את התחום בצורה מקיפה ויסודית מכל זווית אפשרית החל מהיסטוריה של יתר לחץ דם ועד לטכנולוגיות החדישות ביותר לטיפול ביתר לחץ דם. למרות הצפיפות של לוח הזמנים והאינטנסיביות של הלמידה המארגנים דאגו לאירועים חברתיים מהנים כגון טיול בעיירה ההיסטורית סירימיונה (Sirimione) , טיול במוזיאון מכוניות מרוץ היסטוריות (Mille Miglia), טיול בסירה מהירה באגם גארדה וביקור במסעדה איטלקית מסורתית ומוזיאון העיר היפה ברשיה (Brescia).

למרות הידע הרב שבית הספר נותן למשתתפיו, החשיבות העיקרית של בית הספר היא האפשרות שהוא נותן לפגוש רופאים מרחבי היבשת ולהתחיל חברויות חדשות ושיתופי פעולה חדשים. כך למשל פגשתי את חברי החדשים Veille Langen מנורבגיה, Andreas Jorgenses מדנמרק, Naem Omar מאירלנד (למרות השם) ו- Joana Monterio מפורטוגל. משתתפי בית הספר אף הגדילו והקימו דף פייסבוק לשמירת החברויות שנרקמו, לו קראנו ESH Sirmione 2016.

אסיים בהמלצה חמה לכל רופא העוסק ביתר לחץ דם לעשות כל מאמץ לקחת חלק בבית הספר."

ד"ר יונתן גרשינסקי, המרכז הרפואי הדסה, הר הצופים:

"בתחילת ספטמבר השתתפתי בבית ספר קיץ ליל"ד של החברה האירופית ליל"ד יחד עם עמיתי ד"ר ואסים רוק בעיר סירמיונה אשר לחופי אגם גרדה בצפון איטליה. זהו מוסד התקיים מדי שנה כבר למעלה מ-20 שנה, כל פעם במקום אחר באירופה. מטרתו להפגיש חוקרים ומתמחים צעירים אירופאים בתחום הל"ד לשבוע מרוכז של לימוד של הנושאים הקשורים ליל"ד. השנה השתתפו כ-60 נציגים מכ-30 מדינות. המרצים היו מהמובילים בתחומם מכל רחבי אירופה אשר כיסו את הנושאים הרלוונטיים באופן מקיף. בנוסף רוב המשתתפים הציגו מחקרים שלהם בע"פ או ע"י פוסטר. סה"כ היתה אוירה טובה מאוד ונוצרו קשרים חברתיים בין המשתתפים אשר בתקווה יתורגמו בעתיד לשיתופי פעולה מחקריים וטיפוליים. אין ספק שמדובר בהזדמנות ייחודית ללימוד, יצירת קשרים והתקדמות מקצועית והכל בתנאים נהדרים עם אווירה מצוינת ובמיקום נפלא."