ההנחיות העדכניות לאבחון וטיפול ביתר לחץ דם במבוגרים ובילדים – 2019

hbp-guides2019מצ"ב ההנחיות העדכניות לאבחון וטיפול ביתר לחץ דם במבוגרים ובילדים – 2019

יתר לחץ דם הינה מחלה המכילה את הכל: פיזיולוגיה מרתקת, פתופיזיולוגיה מסובכת ועושר של טיפולים פרמקולוגיים.

לאחרונה, בצעדים מהוססים, נוספים לעולם זה יותר ויותר מכשירים וטכנולוגיות, אם לטובת מדידה מדוייקת ואם לטובת ניסיון להטיב עם החולה עם יתר לחץ דם עמיד.

אני שמח להגיש לפניכם ספר, המיועד בעיקרו לרופא הראשוני, המתמחה או המומחה לרפואת משפחה או לרופא העוסק ברפואה פנימית על מקצועותיה השונים, ולכל מי שרוצה להעמיק בידע הקשור ליתר לחץ דם, בבחינת "והגית בו יומם וליל".

הספר מנגיש לציבור הרופאים הנחיות רפואיות עדכניות לאבחנה, טיפול ואיזון יתר לחץ דם. בהיותן הנחיות, השתדלנו להיות ברורים וחדים, להימנע מערפול (אותו פגשנו גם בהנחיות הבינלאומיות בכמה מקרים) ולתת מתווה ברור אשר יאפשר לרופא לטפל בחולים באופן שיפחית למינימום את הסיכון הקרדיווסקולרי הכרוך ביתר לחץ דם. הפחתה ראשונית של לחץ הדם מתחת ל 140/90- ממ"כ, וניסיון זהיר ומבוקר, במרבית החולים, להפחית את ערכי לחץ הדם ל-130 ממ"כ סיסטולי ול-80 ממ"כ דיאסטולי במרפאה, ואף מתחת לכך, במדידות ביתיות, הינו צעד חשוב לטובת הקטנת הסיכון השיורי (residual risk).

אך לספר יש נדבכים נוספים. אנו נמצאים בעידן רפואה מותאמת אישית, אין חולה הדומה למישנהו, ובוודאי בתחום יתר לחץ הדם אנו מבינים ש"המספרים" מחביאים מאחוריהם פנוטיפים שונים ומשונים של המחלה. על כן העמקנו בכלל התחומים, ויצרנו ספר מקיף, המאפשר גישה טיפולית ייחודית לכל חולה.

נהנתי מאד מעבודה עם מחברי הספר. יש לנו קהילה מדעית מדהימה, וכל שאנו צריכים זה להזניח מעט את האגו האישי, ולעבוד ביחד, להקשיב ולא רק לדבר…

חשוב לי שספר זה יגיע עד אחרון הרופאים, ושנצליח יחדיו להפחית את התחלואה והתמותה שעדיין קיימת בחולה אשר לא זוכה לאיזון לחץ דם מיטבי.

לרופאים הצעירים ניתנת הזדמנות להיכנס לעולם של קליניקה, מחקר, הוראה וקריירה רפואית שמעטים כמוהו בעולם הרפואה הפנימית, מחלות הכליה, הלב והמטבוליזם.

אשמח לסייע לכל המעוניין להיכנס לעולם מרתק זה,

פרופ' עדי לייבה
יו"ר, החברה הישראלית ליתר לחץ דם
מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, ביה"ח האוניברסיטאי אסותא אשדוד
הפקולטה למדעי הבריאות, ביה"ס לרפואה ע"ש גולדמן, אוניברסיטת בן גוריון בנגב
adilei@assuta.co.il