( )
החברה הישראלית ליתר לחץ דם
דף כניסה  |  תנאי שימוש  |  הרשמה לחברה ליל"ד  |  אודות החברה ליל"ד  |  ראשי - רופאים
סקירות

סקירת החודש / אוקטובר 08

לחץ דם ברכיאלי ולחץ דם מרכזי

פרופ' ר. צימליכמן, מנהל מחלקה פנימית ו', המכון ליתר לחץ דם וראש מכון ברונר למחקר קרדיווסקולרי, מרכז רפואי ע"ש א. וולפסון, הפקולטה לרפואה אוניברסיטת תל אביב

לכולנו ידוע שהטיפול ביתר לחץ דם חיוני למניעת תחלואה ותמותה קרדיווסקולארית. לחץ דם מרכזי גבוה  וכלומר לחץ דם במוצא החדר השמאלי ובאאורטה הוא זה שיחמיר התפתחות נזק בעורקים בכליליים ואברי מטרה אחרים ויתרום להתקדמות טרשת עורקים, הצרויות וירידה בזרימת דם כלילית (1).

במשך שנים הנחנו שמדידת לחץ דם ברכיאלי, שהיא מדידה  פשוטה, לא חודרנית וניתנת לביצוע כמעט בכל מצב נמצאת בהתאמה ללחץ הדם האורארטלי המרכזי. מדידה זו חשובה בעיקר בשל פשטותה ונוחיותה אולם, מסתבר שלא תמיד היא משקפת את הלחץ המרכזי באאורטה. מאחר ולחץ הדם הברכיאלי לא תמיד מאפשר הסקה על לחץ הדם האאורטלי המרכזי, מתרבות העדויות שיש צורך בהערכה של לחץ דם מרכזי. ברור לנו שמדידה של לחץ הדם המרכזי חייבת להיות לא חודרנית מאחר ואם לא כן קטן הסיכוי להפיכתה לשיטה מקובלת ונפוצה. מדידה חודרנית במקרה זה תמנע לחלוטין כל אפשרות של הפיכת שיטת הבדיקה להמונית ותמנע הפיכתה  ליישום מעשי.

המחקר הגדול של ASCOT- CAFÉ דיווח שלחץ דם מרכזי יכול להיות גורם קובע של התמונה הקלינית והציע שמדידת לחץ דם בריכיאלי יכולה לא לשקף את התועלת למערכת הקרדיווסקולארית (2) ושמדידה זו לא תמיד תשקף את ההשפעה המיטיבה של תרופות להורדת לחץ דם. הוצע גם (3) שלחץ הדם המרכזי הוא המדד החיוני האמיתי והוא ינחה אותנו טוב יותר למניעת תחלואה קרדיווסקולארית בחולי יתר לחץ דם. נתונים אלו מרמזים שהערכת לחץ הדם המרכזי יכולה להוות את המדד הטוב ביותר מאלו הידועים לנו היום לקביעת אבחנה וטיפול אופטימאלי ביתר לחץ דם.
באופן מעשי מדידה קונוונציונלית של לחץ דם מרכזי מצריכה צנתור חודרני, תהליך המונע ממנה להפוך לשיטת מדידה המונית ופוסל אותה מיידית, למרות יתרונותיה מלהפוך לשיטת מדידה השוה לכל נפש. מסיבה זו מדידת לחץ הדם הברכיאלי נשארה, בזכות פשטותה, השיטה הנבחרת להערכה, אבחון ומעקב של חולי יתר לחץ דם.

השיטה של מדידת גל הדופק העורקי באזור עורק התרדמה, המצוי סמוך יחסית ללב, והערכת גלי הדופק המרכזיים מרישום גל הדופק בעורקי תוך שימוש בנוסחאות העברה (Transfer Function) הומצאה במכשיר לא חודרני ה – Sphygmocor המשמש להערכה של לחץ הדם המרכזי. שיטות אלו אומתו ע"י קביעת התאמה למדידות חודרניות (4), וכן נמצאה התאמה בין בתוצאות הנמדדות והמחושבות לשכיחות אירועים קרדיווסקולרים (5).

ברור היום שהערכת לחץ הדם המרכזי מדוייקת לאין ערוך ממדידת לחץ הדם הברכיאלי המקובלת היום.
ברור לנו שלחץ הדם המרכזי משקף את מידת הנזק והלחץ שלו - הלב והעורקים הגדולים ושהוא לא תמיד מיוצג נכונה בבדיקת לחץ הדם הברכיאלי.
הבעיה העיקרית היא האם ביכולתנו למדוד את הלחץ העורקי המרכזי באמצעים פשוטים שיהפכו לזמינים לציבור הרופאים, דבר שיאפשר מדידה המונית של לחץ הדם העיקרי המרכזי באוכלוסיות נרחבות.

ההמלצה של ההנחיות באחרונות של ה – ESH ממליצה למדוד את מדדי תכונות העורקים ואת הלחץ העורקי  המרכזי כבדיקה שגרתית אולם ייתכן שהיא הקדימה את דורה מאחר והיכולת למדוד מדדים כאלו בימינו היא במרכזים ספורים בלבד.

יתר לחץ דם ברונכיאלי - מקורות